Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Informacje

„Przedszkole to wyjątkowe miejsce, gdzie dziecko uczy się przez zabawę i odkrywanie.”

„Większość wspaniałej nauki dzieje się w grupach. Współpraca to materiał do rozwoju.” – Sir Ken Robinson

„To, czego uczymy się z przyjemnością, nigdy nie zapominamy”. – Alfred Mercier

"Pracą dziecka jest zabawa. Dzieci uczą się poprzez wszystko, co robią." Carolyn Hooper

„Wyobraźnia jest ważniejsza niż wiedza. Wiedza jest bowiem ograniczona, natomiast wyobraźnia obejmuje cały świat”. – Alberta Einsteina

"Dziecko chce być dobre. Jeśli nie umie – naucz. Jeśli nie wie – wytłumacz. Jeśli nie może – pomóż." Janusz Korczak

Pomoce edukacyjne według Marii Montessori

„Podążaj za dzieckiem” – mówiła Maria Montessori, pedagog i twórczyni naukowej koncepcji rozwoju dziecka. Podążaj, czyli uważnie je obserwuj, dostrzegaj potrzeby i jego zainteresowania. Uszanuj indywidualne tempo rozwoju oraz przygotuj otoczenie w taki sposób, by stymulowało aktualnie wrażliwe fazy rozwoju dziecka. Pomoce Montessori wspierają rodziców i nauczycieli w tym procesie, inspirują do twórczego działania, a co najważniejsze – naukę zamieniają w ekscytującą podróż!

Wspieraj samodzielność

Już najmłodsze dzieci są zafascynowane czynnościami życia codziennego. Pomagajmy im tylko wtedy, gdy zaistnieje taka konieczność. Zamiatanie, odkładanie zabawek na półkę czy nakrywanie stołu to fantastyczna zabawa, która rozwija cierpliwość, zręczność i wiarę we własne możliwości. Podlewanie roślin uczy odpowiedzialności za swoje otoczenie a dbanie o porządek kształtuje poczucie estetyki. Dobierając przyrządy (czyli po prostu zabawki) zadbajmy o to, by były atrakcyjne oraz pasowały do rączek i wzrostu maluchów.

mm1

Zobacz: Miotła, zmiotka, szufelka

mm2

Zobacz: Mała szklarnia

Kształtuj zmysły

Zmysły dziecka w wieku od 3 do 6 lat rozwijają się najintensywniej. To właśnie bodźce, a nie rozum, pobudzają aktywność naszego malucha. Prawidłowa integracja sensoryczna pozwoli uniknąć w przyszłości kłopotów z koncentracją czy nauką. Warto ją wzmocnić, wykorzystując pomoce edukacyjne. Np. tabliczki baryczne rozwiną percepcję i rozeznanie wagi, cylindry do osadzania prowokują do racjonalnego myślenia, a memory sensoryczne wyostrzy zmysł dotyku.

mm3

Zobacz: Cylindry do osadzania

mm4

Zobacz: Tabliczki baryczne w pudełku

mm5

Zobacz: Drewniane memory sensoryczne

Od konkretu do abstrakcji

Małe dziecko radośnie doświadcza matematyki. Zaczyna od sortowania, układania przedmiotów według jakiegoś porządku, porównywania kształtów, rozmiarów i kolorów. Ważne, aby działać stopniowo, oddzielając trudności i przechodzić małymi krokami od całości do szczegółów. To powoduje zwiększenie poczucia własnej wartości, doskonalenie dokładności i motywacji do działania. Doskonałą pomocą jest wprowadzenie do systemu dziesiętnego, w którym pojedyncza perełka oznacza jedność, pręcik – dziesiątkę, kwadrat – setkę, a sześcian – tysiąc. Dziecko bierze do ręki każdy z elementów i odczuwa jego różnicę w wymiarze i ciężarze. To wspaniały początek do nauki liczenia i poznawania cyfr!

mm7

Zobacz: Wprowadzenie do systemu dziesiętnego

mm8

Zobacz: Szorstkie cyfry w pudelku

Czytaj i słuchaj

Aktywne słuchanie jest kluczem do zrozumienia emocji dziecka. Maluch, który znajduje się w fazie intensywnego rozwoju mowy, ma potrzebę wypowiadania się i bycia wysłuchanym. Nic zatem nie zastąpi bycia z nim „tu i teraz”, czytania do poduszki czy wspólnego poznawania świata. Także tego lierkowego, bo nauka poprzez zabawę to prawdziwa przyjemność! Można rozpocząć ją od wprowadzania liter z szorstkiego papieru. Dziecko uczy się sensorycznie rozpoznawać kształt liter, zapamiętuje je wzrokowo, motorycznie i zapoznaje się z brzmieniem głoski. To zachęca do nauki pisania i czytania, rozwija pamięć, umiejętność kojarzenia i samodzielnego myślenia.  

mm9

Zobacz: Szorstkie litery wielkie drukowane

mm10

Zobacz: Szorstkie litery małe drukowane

Eksploruj świat

Zainteresowanie otaczającym światem może być wprowadzeniem do wiedzy o kosmosie, kontynentach, otaczającej przyrodzie czy rozwoju człowieka. Poznanie wartości kultury, obserwacja natury i jej kontemplacja, wzmacnia poczucie odpowiedzialności, przynależności i tożsamości narodowej. Wsparciem w tej naukowej podróży mogą być pomoce edukacyjne, np. puzzlowa mapa Europy czy drewniane układanki w kształcie roślin lub zwierząt. Wspomagają małą motorykę, rozwijają koordynację ręka-oko i uczą podstawowych umiejętności logicznego myślenia. Kto wie, być może staną się inspiracją do samodzielnego odkrywania bogactwa życia oraz miejsca dziecka we wszechświecie?

mm11

Zobacz: Mapa Europy

mm12

Zobacz: Puzzle botaniczne

Pielęgnuj pasje i talenty

Prace plastyczne, ruch i muzyka są znakomitym wyrazem ekspresji, drzemiących w dziecku emocji i formą komunikacji. Towarzysząca radość, którą odczuwa dziecko podczas wspólnych zabaw, kreacji, tańca czy śpiewu, wpływa na motywację wewnętrzną i pobudza do kreatywnego tworzenia. Jak pisała Maria Montessori „Musimy dostrzec cuda ukryte w dziecku i pomagać mu je rozwijać”.

Metryczka

Metryczka
Wytworzono:2021-06-25 10:25przez:
Opublikowano:2021-06-25 09:17przez:
Zmodyfikowano:2021-11-02 09:17przez:
Podmiot udostępniający: Miejskie Przedszkole Nr 2 w Legnicy
Odwiedziny:1298

Rejestr zmian

  • [2021-11-02 09:17:16]zmiana 3
  • [2021-11-02 09:16:23]zmaina 2 tytułu
  • [2021-11-02 09:15:41]zmaina tytułu
  • [2021-08-18 13:43:46]Dodany artykuł